Før kampen: Sogndal - FFK

Sogndal var en dommerfeil unna opprykk i 2020 og er av de aller fleste tippet å være helt i toppen av tabellen når årets sesong drar seg mot slutten. Onsdag kveld håper de å finne formen etter en frustrerende start på sesongen.

Annonse:

En offside-avgjørelse unna opprykk
Sogndal Fotball er tradisjonsrik klubb i Norsk fotball og av de aller fleste anerkjent som den kanskje mest imponerende klubben i Norge når man måler beliggenhet og folketall opp mot sportslige resultater og klubbutvikling over lang tid. 

Fotballaget til saftbygda med under 8000 innbyggere har vært i de to øverste divisjonene i Norge siden 70 tallet. Siden 2011 har de vært 6 sesonger på øverste nivå, foreløpig siste året blant eliten var i 2017. I fjor var de ytterst nærme å ta steget opp igjen, kun stoppet av en offside-plassert Ole Amund Sveen som utlignet til 2-2 for Mjøndalen like før fullt tid i kvaliken i romjulen 2020. Senere scoret Mjøndalen også 3-2 og beholdt plassen i Eliteserien på bekostning av Sogndal som måtte ta et nytt år i 1. divisjon. 

Talentfabrikk
Selv om Sogndal ikke er store plassen så har klubben over lang tid bygd opp en solid organisasjon og fasiliteter. Fosshaugane Campus er et fantastisk anlegg eid av Sogndal Fotball med både fotballarenaen, fotballhall, skole og næringsliv. Et anlegg som sikrer Sogndal Fotball sin posisjon som regionens ledende flaggskip og gir en økonomisk trygghet. 

Kulturen, tradisjonene og fasilitetene har produsert en haug med gode fotballspillere opp gjennom årene. Den største i Sogndal-historien er Svein Bakke som spilte 514 kamper og scoret fantastiske 321 mål for Sogndal. Klubben har fått frem spillere som Tore Andre, Håvard, Jostein, Jarle og Per-Egil Flo, Terje Skjeldestad, Frode Grodås, Even Hovland og ikke minst dagens hovedtrener Eirik Bakke, sønn av legenden Svein.

I disse dager er det på vei frem en rekke nye spennende Sogndal-spillere etter det svært gode juniorlaget som vant NM i 2018 har tatt fatt på seniorfotballen. Av de fremste fra dette laget er kaptein og midtbanegeneral Sivert Mannsverk, som dessverre for tiden er skadet og antagelig også på vei ut av Norge innen kort tid. I tillegg er en ny Bakke på vei til å etablere seg. Johan Bakke er født 2004 og debuterte i 1. divisjon i 2020. Midtbanespilleren er sønn av trener Eirik og spilte fra start i forrige seriekamp mot Stjørdals Blink.  

Etter 2020 mistet Sogndal noen av de viktigste spillerne sine. Igoh Ogbu (Lillestrøm), Tomas Totland (Tromsø) og Alioune Ndour (Haugesund) ble alle solgt til Eliteserien. Inn kom spennende signeringer som Kristoffer Nessø (Raufoss), Kristoffer Valsvik (Åsane), Mansour Gueye (KFUM) og ikke minst den hjemvendte sønn, tidligere landslagsspiller, Per-Egil Flo (Lausanne). 

Må begynne å vinne
Sogndal lå svært godt an på sensommeren 2020, men med kun 3 seire på sesongens siste 12 kamper ble det 3. plass til slutt. I kvalifiseringen til Eliteserien ble Mjøndalen for sterke og i oppkjøringen til årets sesong har det blitt flere nesestyvere. Etter en svært inspirerende start på treningskampene, med 4-1 seier mot Brann, har det stoppet opp for Sogndal. 0-2 for Molde, 0-1 for Aalesund, 3-4 for Raufoss og 0-1 for HamKam fulgte i treningskampene. Deretter har seriespillet startet med 1-1 mot Ull/Kisa og 1-2 mot Stjørdals Blink. 

Etter møtet med nyopprykkede FFK venter kamper mot flere av de antatte opprykkskandidatene. På rekke og rad venter Sandnes Ulf, Ranheim, Aalesund, HamKam og Åsane for Sogndal. Med andre ord er Sogndal helt avhengig av å finne formen fort dersom målet om opprykk skal være innenfor rekkevidde når sommeren kommer. 

Forbedre prestasjonen
FFK setter seg på bussen til Sogndal tirsdag morgen, når laget er fremme i 17-tiden venter en kampforberedende økt på Fosshaugane. Det var en tøff batalje mot Sandnes Ulf i forrige serierunde og det er ikke annet å vente enn at onsdagens kamp mot Sogndal blir en minst like tøff duell. 

Også denne gangen møter Bjørn Johansens mannskap en motstander med 3 spillere i forsvarsleddet, direkte i stilen, gode på innlegg og tøffe i duellspillet. Mange likhetstrekk med Sandnes Ulf som ga FFK trøbbel i 2. omgang på Stadion. Hovedtreneren håper å se et FFK som henter frem sin beste prestasjon når laget inntar Fosshaugane onsdag kveld. 

- Det var mye god læring mot Sandnes Ulf, en type motstander vi ikke har møtte for ofte de siste årene. Sogndal har mange likhetstrekk med Sandnes Ulf. Selv om vi står fast ved vår turbo-fotball, så må vi lære å disponere kreftene bedre så vi ikke løper oss helt tomme. Det betyr at vi i perioder må bli bedre på ball. Presspillet vårt gir oss mange gode overgangsmuligheter, men det betyr ikke nødvendigvis at vi må gå på samtlige. Det er en spennende utfordring som møter oss mot et normalt sett meget godt hjemmelag. Bare å glede seg! Forteller "Bummen". 

Maikel Nieves er fortsatt skadet og Alexander Zoulakis er gått på lån til Levanger, men utover det er alle tilgjengelige for kamp. Jakob Lindström ble hvilt fra start i forrige kamp, men har trent for fullt inn mot denne runden. 

Kampen på Fosshaugane Campus har avspark klokka 19:00 onsdag 26. mai. 
Kampen ser du på åpen kanal - Eurosport Norge.

Annonse fra Eliteserien: