FFK Kvinner har rykket opp til 2. divisjon!

FFK Kvinner er klare for 2. divisjon! Søndag ettermiddag sikret våre jenter sitt andre strake opprykk etter seier borte mot Kongsvinger. Dermed er en fantastisk sesong kronet med opprykk! (Foto: Qwerty AS)

Annonse:

Med opprykket i egne hender reiste våre jenter til Gjemselund for sesongens siste seriekamp. Forutsetningene var klare: Med seier mot Kongsvinger ville vi sikre opprykk til 2. divisjon, uavhengig av resultatene ellers.

Og jentene leverte da det gjaldt som mest!

Etter seier mot Kongsvinger kunne jubelen slippes løs. Tre nye poeng betyr at vi avslutter sesongen med 46 poeng, og at FFK Kvinner spiller i 2. divisjon i 2027!

Fra nedrykk til to strake opprykk

Det har vært en imponerende reise for vårt kvinnelag de siste sesongene.

Etter en vanskelig 2024-sesong endte det med nedrykk til 4. divisjon. Året etter slo jentene kraftig tilbake, gikk ubeseiret gjennom seriespillet og sikret opprykk til 3. divisjon gjennom kvalifisering.

Foran årets sesong var ambisjonen først og fremst å etablere seg på nivået. I stedet har vi kjempet helt i toppen gjennom store deler av året, og nå er altså det andre strake opprykket et faktum!

DEt ble mye å juble for i år. (Foto: Qwerty AS)
DEt ble mye å juble for i år. (Foto: Qwerty AS)

En sesong med mange høydepunkter

Gjennom sesongen har våre jenter vist en imponerende utvikling, og spesielt høsten har bydd på flere sterke prestasjoner.

Etter en overbevisende 7–2-seier borte mot LSK Kvinner/Fet/LSK i september, fulgte vi opp med viktige seiere mot Øvrevoll Hosle 2 og opprykksrival Grorud.

Deretter ble Skeid slått hele 6–1 på bortebane, før vi leverte en ny storseier med 6–0 hjemme mot Ullensaker/Kisa.

Tapet mot Sarpsborg 08 2 i sesongens siste hjemmekamp sørget riktignok for en spennende avslutning, men jentene beholdt opprykket i egne hender.

Søndagens seier mot Kongsvinger satte et perfekt punktum for en svært imponerende sesong.

Ung spillergruppe i sterk utvikling

Det som gjør prestasjonene ekstra gledelige, er den unge spillergruppen som står bak dem.

Under ledelse av hovedtrener Jon Hermansen har flere unge og lokale spillere tatt store steg. Mange har bakgrunn fra vårt eget J17-lag, og tidligere i høst stilte vi med en startellever som hadde en snittalder på bare 17 år.

Jon Hermansen har hatt en ung spillertropp til rådighet i år. (Foto: Qwerty AS)
Jon Hermansen har hatt en ung spillertropp til rådighet i år. (Foto: Qwerty AS)

Gjennom godt treningsarbeid, kontinuitet og en tydelig satsing på spillerutvikling har jentene vist at de kan hevde seg mot langt mer rutinerte motstandere.

Nå venter nye utfordringer i 2. divisjon, hvor vi skal spille på et høyere nivå i norsk kvinnefotball.

Tilbake i 2. divisjon!

Opprykket betyr at FFK Kvinner er tilbake i 2. divisjon for første gang siden 2022.

Det er en viktig milepæl for kvinnesatsingen i Fredrikstad Fotballklubb, og et resultat av innsatsen som er lagt ned av spillere, trenere og støtteapparat gjennom flere sesonger.

Også engasjementet rundt laget har vokst. Under sesongens siste hjemmekamp møtte flere hundre tilskuere opp på Fredrikstad Stadion, over 200 unge jenter var samlet i VIP-lokalene, og Sørsia bidro til en flott ramme fra tribunen.

Rammene rundt årets siste hjemmekamp var et høydepunkt i år. (Foto: Qwerty AS)
Rammene rundt årets siste hjemmekamp var et høydepunkt i år. (Foto: Qwerty AS)

Vi gratulerer spillere, trenere og hele støtteapparatet med en fantastisk prestasjon, og takker alle som har støttet jentene gjennom sesongen.

Nå gleder vi oss til 2. divisjon i 2027!

Annonse fra Eliteserien: