En flyvende sesongstart for FFK-akademiet
Med kampleirer i utlandet, tøff matching mot internasjonal motstand og en spennende seriestart her hjemme, ligger alt til rette for en sesong preget av stor sportslig utvikling og stolte øyeblikk for klubbens unge talenter.
G19: Klar for playoff
Våre gutter i G19-avdelingen har tatt fatt på den nasjonale serien, der de i år bryner seg mot seks andre lag. Sesongen fikk en pangstart med en solid 2-0-seier over Strømsgodset. Etter en jevnspilt affære mot Kongsvinger, som endte 1-1, er det nå klart at guttene har sikret seg en plass i play-off.
Den kommende playoff-kampen spilles torsdag 30. april. Det ligger an til et skikkelig lokaloppgjør når Sarpsborg 08 står på motsatt banehalvdel.
G17: Ungt pågangsmot og verdifull erfaring
Det har vært en ekstremt lærerik periode for G17-laget. Etter preseason-leir i Liverpool har guttene vært i aksjon i prestisjetunge Nijmegen Cup i Nederland, hvor de fikk bryne seg på noen av verdens fremste akademier.
Turneringen i Nederland ga oss svar på hvor nivået ligger i Europa:
Uavgjort mot Gigantene: Gutta leverte kruttsterke 2-2-resultater mot både Manchester United, Aalborg og Malmø FF. Mot United produserte vi fantastiske overganger og hadde tre skudd i stolpen, mens vi mot Malmø dominerte stort og ledet 2-0 til pause.
Matching på øverste hylle: Mot Feyenoord (0-2-tap), et lag spekket med nederlandske landslagsspillere, fikk vi kjenne på et tempo og en presisjon som holder topp europeisk klasse. Møtet med brasilianske Palmeiras (0-5-tap) ble også en viktig referanse på individuelle ferdigheter og en annerledes spillestil.

Hjemme i seriespillet åpnet laget med et 2-1-tap over Haugesund. Til tross for et 0-4-tap mot Sandefjord nylig, tar den unge troppen med seg uvurderlig erfaring fra både inn- og utland som vil prege deres utvikling videre i sesongen.
G15: Målfest og europeiske skalper
G15-laget har lagt bak seg et imponerende program med kampleir i Malmø og en påfølgende tur til Tsjekkia. I Tsjekkia viste guttene enorm defensiv fremgang, kronet med en kruttsterk 1-0-seier over selveste Liverpool i tillegg til et knepent 0-1-tap mot Sparta Praha og en 0-0 kamp mot Spartak Trnava . Laget vant også sin playoff-gruppe etter 1-0 seier mot BFC Dynamo, 1-0-seier over Köln og uavgjort mot Augsburg og Slovan Bratislava.

Hjemme i serien har det også vært begivenhetsrikt:
Mot Kongsvinger snudde laget 0-2 til en imponerende 3-2-seier på bortebane. I runde 3 gjestet Tromsø Fredrikstad. Etter å ha ligget under 2-3 til pause, eksploderte FFK i andre omgang og ga seg ikke før det sto hele 8-3 på resultattavla.
G14: Internasjonal matching og knallstart i serien
G14-årgangen har virkelig fått smakt på internasjonalt nivå med en kampleir i Malmø og turnering i Portugal. I Portugal fikk de bryne seg på storklubber som Benfica, Porto og Brighton, noe som gir referanser på aller høyeste nivå. Høydepunktet fra utenlandsturene inkluderer en sterk 3-0-seier over Nordsjælland og en overlegen 5-0-seier mot Pieta Spurs.

Denne erfaringen har de tatt med seg inn i seriespillet, hvor de står med full pott så langt:
Første runde ble en tøff og fin kamp med høy intensitet hvor det ender med 1-0-seier mot Stabæk. Runde to i den nasjonale G14 serien ender på samme måte, med 1-0-seier borte mot Bodø/Glimt. Laget setter nå kursen nordover igjen for å møte Tromsø.
G13: Læring og utvikling i fokus
De yngste guttene i akademiet har hatt en svært aktiv oppstart med fem seire på seks kamper i preseason. Laget har også høstet internasjonal erfaring i Nederland mot klubber som West Ham, Genk og Breda, hvor de blant annet spilte en målrik 4-4-kamp mot Genk og vant 1-0 over Baronie. Seriepremieren hjemme mot Stabæk 18. april ble en tøff leksjon som endte med 2-6-tap, men for denne gruppen er fokus først og fremst på læring, gode opplevelser og det å vokse inn i FFK-kulturen.
Veien videre
Det er ingen tvil om at det gror godt i Fredrikstad. Med G19 i playoff og flere lag som leverer sterke prestasjoner både nasjonalt og internasjonalt, går vi en spennende sesong videre i møte.